Atatürk – Viki

İstek Semiha Şakir Okulları Barış Ortaokulu 8. Sınıf öğrencisi aynı zamanda da mobil uygulama geliştirici “Can Akkoyun” site ara yüzlerinden, not alma uygulamalarına kadar geliştirdiği birçok mobil uygulamadan sonra Mustafa Kemal Atatürk’ün, tamamen Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın onayladığı bilgilerden oluşan biyografisini, bir mobil uygulamaya çevirdi. İçinde ayrıntılı olarak Atatürk’ün hayatı, sözleri, kitapları ve sevdiği şarkıların bulunduğu adeta bir ansiklopedi olan mobil uygulamayı Android Studio (Kotlin)  programlama aracını kullanarak programladı ve ücretsiz olarak kullanıma sundu.  Öğrencimizin geliştirdiği uygulamalara yine kendi web sitesinden erişebilirsiniz: https://caninapklari.tr.gg

Öğrenci İle Gerçekleştirilen Röportaj: “5. Sınıfta yazılım geliştirmeye başladım. Ağabeyim aracılığı ile yazılım dünyasına giriş yapmaya karar verdim. İlk olarak kodlama için gerekli olan algoritma mantığını kavrama gerektiğini öğrendim. Çalışmalarıma internetten araştırma yaparak başladım. Sonucunda java dili ile tanıştım. Daha sonra java dilinin gerçekleştireceğim projeler için yeterli olmadığına karar verdim ve Android Studio üzerinden mobil uygulama geliştirmeye başladım. Birçok uygulama üzerinde çalıştım ve Atatürk ile ilgili bir uygulama geliştirmenin beni çok heyecanlandırdığını fark ettim. Tüm uygulamalarıma baktığınızda göreceksiniz ki hepsi farklı tür kullanıcılara hitap ediyor ama Atatürk-Viki Dünyada ki tüm kullanıcıların ilgisini çekebilecek bir uygulama, sanki her tür kullanıcıyı birbirine bağlayan sıkı bir ip gibi, ayrıca Atatürk gibi büyük bir değerin her alandan erişilmesi gerektiğini düşünüyorum. Atatürk-Viki projemi tamamladım. Şuanda yeni yazılım dilleri üzerinde çalışmalarımı sürdürüyorum.”

Android Studio, Android uygulamalarının geliştirildiği, üst seviye özelliklere sahip ve Google tarafından da önerilen resmi programlama aracıdır.