Cebimizdeki Asistanlar

Cebimizde bir asistan olsa her sorumuza cevap verip, her sorunumuza çözüm bulsa nasıl olurdu? Peki zaten cebimizde birer asistan taşıyoruz desek ne düşünürsünüz?

Sanal asistanlar doğal dili işleme yeteneği olan, ses komutlarını anlayan ve komutlar kapsamında ilgili görevleri yerine getiren uygulamalardır. Sanal yani akıllı asistanlar bütün sorularınızı yanıtlayabilir, müzik çalabilir, hava durumunu kontrol edebilir, hatırlatıcılar ayarlayabilir, takviminize danışabilir, haber bültenlerini okuyabilirler. Bu asistanlardan tatile nereye gideceğiniz, hangi müziği dinleyebileceğiniz ya da hangi filmi izleyebileceğiniz gibi birçok konuda tavsiye alabiliriz. Akıllı asistanlardan dilediğimiz vakit faydalanabilir, sürekli ve gerçek zamanlı iletişim kurabilir ve bu avantajlarla hayatlarımızı kolaylaştırabiliriz. Google’da araştırma yaptığımız gibi her konuda cebimizdeki asistana danışabiliriz…

Akıllı asistanlar yapay zekâ teknolojisi ile harmanlanmış ve bizlere sunulmuştur. Yapay zekâ (AI), makinelerin deneyimden öğrenmesini, yeni girdilere uyum sağlamasını ve insan benzeri görevleri gerçekleştirmesini mümkün kılar. Kısacası yapay zekâ bizden çok şey öğrenir. Şu an cebimizde taşıdığımız telefonlarda birçok uygulama yapay zekâ teknolojisini kullanır. Yapay zekâ teknolojisini kullanan uygulamalar telefon veya bilgisayarımızı kullanarak günlük olarak yaptığımız izleme, tıklama, görüntüleme, beğenme, paylaşma gibi tüm aksiyonları kendi içinde depolar. Topladığı bu büyük veriyi analiz eder ve bizim sanal bir kopyamızı yaratır. Sanal kopyamızın ilgi alanlarını, sevdiği yemekleri, sevdiği filmleri, en çok alışveriş yaptığı mağazaları, en iyi arkadaşları gibi birçok bilgiyi kendi içinde depolar. Akıllı asistanlar zamanla bizleri en yakın arkadaşlarımızdan daha iyi tanıdığını ve sırlarımızı kimseyle paylaşmadıklarını düşünürsek hayatımızda oldukça önem gösteriyor.

Peki En Popüler “Akıllı Asistanlar” Hangileridir?

Google Assistant

Google Asistan (orijinal ad: Google Assistant) Google tarafından geliştirilen ve Mayıs 2016’da Google I/O’da duyurulan akıllı bir sanal asistandır. Google Asistanı iki yönlü görüşmelerde bulunabilir, soruları yanıtlayabilir, müzik çalabilir, hava durumunu kontrol edebilir, hatırlatıcılar ayarlayabilir, takviminize danışabilir, haber bültenlerini okuyabilir ve hem bağlı akıllı cihazlarla hem de uyumlu üçüncü taraf hizmetlerle etkileşim kurabilir. Buzdolabı, hoparlör gibi çeşitli araçlar ile de bağlantı kurabilir. Yakın gelecekte akıllı evlerin genel kontrolünü yapabilmesi amaçlanmaktadır.

Siri

Apple’ın ünlü sanal asistanı Siri, çok fazla tanıtıma ihtiyaç duymayan ve en popüler yapay zekâ uygulamalarından biridir. Bu yapay zekâ destekli sanal asistan, iOS, iPadOS, macOS, watchOS, tvOS ve sesler gibi başlıca Apple platformlarında mevcuttur.

Akıllı cihazları kontrol etme, takvim planlama, araştırma yapma gibi birçok alanda kullanıcıları desteklemektedir. Kişilere bağlı veritabanı yapısı oldukça iyi bir sistem üzerine kurulmuştur. Bundan dolayı Dijital asistan olarak kullanılan alanlarda memnuniyet oldukça yüksektir.

Amazon Alexa

Alexa tüm sanal asistanlar arasında en yaygın kullanıma sahiptir. Amazon Alexa müzik çalabilir, haberleri ve spor güncellemelerini alabilir, hava durumunu kontrol edebilir ve akıllı ev cihazlarınızı uzaktan kontrol edebilir. Ayrıca Alexa’nızı Alexa Skills’e bağlayabilirsiniz, bu da sesli asistanı üçüncü taraf hizmetlere bağlanmanıza ve Blueprints kullanarak kendi özel Alexa Becerilerinizi bir araya getirmenize olanak tanır.

Amazon Alexa, akıllı telefonunuza resmi Alexa uygulamasıyla yüklenebilir ve Echo ve Echo Plus gibi Alexa tabanlı akıllı hoparlör donanımına önceden yüklenmiş olarak gelir. Hem iOS hem de Android işletim sisteminde aktif kullanılabilmektedir. Farklı işletim sistemlerine uyumlu çalışması yaygın ve popüler olmasının başlıca sebeplerindendir.

Cortana

Microsoft tarafından geliştirilen ve Windows 10, iOS, Android ve Xbox One’a gelecek olan bir akıllı kişisel asistandır. Cortana, adını Microsoft Halo video oyun serisinden almıştır. Doğal ses tanıma özelliği, hatırlatıcı, takvim, rehber, mesaj, arama ve soru cevap özelliklerinin yanı sıra kullanıcılara işlem kolaylığı tanıyan pek çok geliştirmesi bulunur.

Bixby

Bixby akıllı asistanları, Google Asistan ve Alexa ile aynı işlemleri yapabilir özelliktedir. Ancak akıllı asistanı kullanabilmek için Samsung ürününe sahip olmanız gerekmekte. Genellikle ses ile kontrol edilen akıllı asistan uygulamalar arasında dolaşırken dokunma işlemi yapmadan istediklerinizi gerçekleştirmenizi sağlamakta. Soruları yanıtlayabilir, akıllı cihazları (Samsung markalı) kontrol edebilir, size yön verebilir, yabancı dilleri tercüme edebilir, notlar yazabilir ve alarmları ayarlayabilir. Yapabilecekleri hala güncellenerek artmakta.

DataBot

DataBot, yapay zeka destekli bir sanal asistandır ve Windows 10, Android ve iOS’ta mevcuttur. DataBot çok platformludur: akıllı telefonunuzda, tabletinizde veya dizüstü bilgisayarınızda aynı asistanı kullanabilirsiniz. Xbox One, iPad, iPod, Android tabletler ve Windows telefonlarda da mevcuttur. DataBot aynı zamanda ilgi alanlarınıza göre size içerikler sağlayan kendi içinde entegre hizmetlere sahiptir. Çeşitli şakalar ve sohbeti ile en eğlenceli sanal asistan olmaya adaydır.

Hound

Hem Android hem de iOS cihazlarda kullanılabilen Hound akıllı asistan birçok cihaza uygun olarak tasarlanmıştır. Sesli arama yöntemi ile borsa hisseleri, uygun otel arama gibi birçok soruya cevabı Google platformundan alarak kullanıcılara sunar.

Youper

iOS ve Android cihazlarda rahatlıkla kullanılabilen Youper duygusal sağlık asistanı olarak kullanılmaktadır. Youper kullanıcılara günlük yazılı sohbet etme ve geri bildirim sağlamakta.

Kullanıcıların ihtiyaç duyduğu duygusal durumlara cevap arayabilir. Örneğin daha fazla mutlu olmak için ya da endişelerin azalması için yardım isteyebilir. Bu konuda metin tabanlı asistan ile iletişime geçebilir. Aynı zamanda kullanıcıların süreç içerisindeki değişim ve gelişmelerini incelemek için oldukça önemlidir.

Replika

Kullanıcıyı önemseyen olarak kendini tanıtan uygulama kullanıcılar ile aynı bir birey gibi diyaloğa geçebilmektedir. Kullanıcıya ait bilgileri sohbet içerisinde zenginleştirerek kişiselleştirilmiş yanıtlar verebilmektedir.

Leva

LuckyEye tarafından IBM Watson teknolojisi kullanılarak geliştirilen LEVA markaların hedef kitle ile doğru şekilde buluşabilmesini amaçlamaktadır. Türkçe dahil 13 dilde yazılı ve sesli kullanılabilen uygulama farklı markalara kolay entegre olabilmektedir. Farklı markalara entegre olabilen akıllı asistan hızlı ve verimli kullanım sunmaktadır. Ülkemizde de çeşitli sektördeki markalar sistemi kullanmaktadır.