Eğitimde Arttırılmış Gerçeklik Uygulamaları

Augmented Reality, yani Artırılmış Gerçeklik günümüzün en popüler teknolojilerinde biri!

Cihazların cisim tanıma özelliği kullanılarak, sanal nesnelerin gerçek görüntülerin üzerine bindirilmesine denir. Bu teknolojiden faydalanabilmeniz için; bulunduğunuz ortamda internet erişiminin ve elinizde artırılmış gerçekliği tanımlayacak cihazların (akıllı gözlük, akıllı telefon ya da tablet) bulunması gerekir. Bu koşullar gerçekleştikten sonra; Augmented Reality için tasarlanmış görseli cihazınızdaki uygulama ile tanımladığınızda, cihazınız görseli algılıyor ve yeni bir görüntüyle karşılaşıyorsunuz.

Kısacası bu teknolojiyle gerçek dünyada sanal tecrübeleri duyabilir, görebilir ve hissedebilirsiniz.

Günümüz de Artırılmış Gerçeklik;

 • Pazarlama
 • Emlak
 • Cihaz Kurulum ve Tamiri
 • Dekorasyon
 • Turizm
 • Eğitim
 • Alışveriş
 • Lojistik Sektörü
 • Müzeler ve Sanat Alanları
 • Oyunlar
 • İnşaat Sektörü gibi birçok alanda kullanılıyor.

Şimdi sizlerle İSTEK Okulları olarak öğrencilerimizle beraber deneyimlediğimiz 5 farklı Artırılmış Gerçeklik Uygulamasını inceleyelim!

Quiver: Quiver özellikle küçük yaş grubu çocukların kullanabileceği bir artırılmış gerçeklik uygulamasıdır. Kendi sitesinden indirdiğiniz boyama kağıtları ile öğrencilerinizle boyama etkinliği gerçekleştirebilirsiniz. Daha sonra akıllı telefonunuza veya tabletinize yüklemiş olduğunuz Quiver uygulamasıyla öğrencilerinize uzun süre unutmayacağı eğlenceli dakikalar yaşatabilirsiniz. Ayrıca yaşlarından dolayı anlamakta zorluk çektikleri 3. Boyut kavramını kolayca anlamalarını sağlayabilirsiniz.

Space 4D: Space 4D+ Arttırılmış/Sanal Gerçeklik kartları ile halen sırlar ile dolu uzayda eşsiz bir yolculuğa çıkın. Güneş Sistemi, Gezegenler, Uzay Cisimleri ve Uzay Görevleri hakkında eğitici bilgiler öğrenirken interaktif özelliği sayesinde Ay ve Mars üzerinde uzay araçlarını hareket ettirin.

Chromeville:Chromeville içerisinde 2D oyun kartları, 3D hazır yazdırılabilir şablonlar ve sanal gerçeklik barındıran bir araçtır. Bu aracı kullanarak bitkinin büyümesinde nelerin etkili olduğu, coğrafya da asla görmeden anlayamayacağımız delta, ova, tepe gibi kavramları üç boyutlu yöntemler ile öğrenebilirsiniz.

Animal 4D Kartları: Animals 4D+ Arttırılmış/Sanal Gerçeklik kartları ile sadece vahşi doğada görebileceğiniz 26 farklı hayvanı tablet ya da telefonunuzda 4D olarak canlandığına tanıklık edin. Onlar hakkında hem ilginç hem de eğitici bilgiler öğrenin ve hediyesi olan yemek Kartları ile onları besleme fırsatı yakalayın. Bu kartlar App Store ya da Google Play Store üzerinden indirilen Animal 4D+ uygulaması ile çalışır.

Octaland 4D+: Arttırılmış/Sanal Gerçeklik kartları ile meslekleri hiç olmadığı kadar eğlenceli bir şekilde öğrenebilirsiniz. Octaland’de yaşayan Octanian’larla tanışabilir, onların meslekleri ve çalıştıkları yer hakkında hem sesli hem de görsel bilgi edinebilirsiniz. Bu kartlar App Store ya da Google Play Store üzerinden indirilen Octaland 4D+ uygulaması ile çalışır.