FIRST LEGO League

İstek Semiha Şakir Okulları lise robotik takımı “ROBOFOX” First Lego Leuge turnuvanın tüm aşamalarında, yaptıkları çalışmalar ve takım ruhlarıyla fark yaratarak “İlham Verici Takım” ödülü aldı.

FIRST LEGO League / City Shaper uluslararası turnuvası, 1-2 Şubat tarihlerinde 98 Ülkeden 40 binin üzerinde takımın katılımıyla düzenlendi. Turnuvanın Türkiye ayağında lise robotik takımı ROBOFOX turnuvanın tüm aşamalarında, yaptıkları çalışmalar ve takım ruhlarıyla fark yaratarak “İlham Verici Takım” ödülü aldı.

Bu süreçte öğrenciler turnuva masasının üzerinde yer alan görevleri en kısa sürede yapan bir robot tasarlayıp programladılar. Ayrıca tüm dünyayı ilgilendiren bir sorun ile ilgili bir araştırma projesi yürüttüler. Projenin ismini “SMART SCHOOL” olarak belirlendi.

Projenin amacı yenilenebilir enerji kaynaklarından üretilen enerji ile ihtiyacını karşılayan, yeşil çatısıyla biyo-çeşitlilik, yaşam ortamı ve oksijen sağlayan, gelişmiş su arıtma ve aydınlatma sistemleriyle çevresine faydalı, sınıflarında VR 360 ve 3D Hologram Projektörler gibi bir çok akıllı sistemi barındıran çevre dostu bir okul yaratmaktır. Projemiz için Yıldız Teknik Üniversitesi ve Yeditepe Üniversitesinde 10 farklı akademisyenle 7 farklı alan uzmanı ile görüştüler. Türkiye’ nin en büyük akıllı şehirler fuarına katıldılar. Türkiye’ nin ilk Ekolojik Okulunu ve Kadıköy Belediyesini ziyaret ettiler.