FIRST LEGO League

FMV Işık Lisesi Robotik Kulübü öğrencilerim 02 Nisan tarihlerinde düzenlenen First Lego Leauge Challenge 19. Sezon İstanbul Lise Turnuvaları’nda “Öz Değerler 1.Lik” Ödülü almaya hak kazanmıştır.

First Lego Leauge Challenge gençlerin kendilerini topluma duyarlı bilim insanı ve mühendis olarak görmelerini sağlayan dünyada 100 ülkeden takımların katıldığı bilimsel içerikli uluslararası turnuvanın Türkiye ayağıdır. Öz Değerler Ödülü, örnek olacak bir etki ve takım ruhu sergileyen, birlikte oldukları zaman birey olduklarından daha fazla şey başarabileceklerini bilen, birbirlerine ve diğer takımlara her zaman saygı gösteren takıma verilir.


İSTEK Semiha Şakir Anadolu Lisesi Robotik Takımı öğrencilerim FIRST LEGO League (FLL) turnuvalarının Türkiye ayağına son 4 yıldır “RoboFOX” takımı ile katılmaktadır. Robotik çalışmaları kapsamında her yıl değişen turnuva masasının üzerinde yer alan görevleri en kısa sürede yapan bir robot tasarlar ve programlarlar. Ayrıca her yıl farklı bir konuda tüm dünyayı ilgilendiren bir sorun ile ilgili bir araştırma projesi yürütürler. Turnuva sürecinde takım çalışması, deneyim paylaşımı, arkadaşça rekabet kuralları, süreç odaklı olma gibi birçok değer kazanırlar. Turnuvaya katılan öğrencilerimiz; hem bilim, sanat, teknoloji konularında, hem de ifade, dinleme, sunum, paylaşım, takım çalışması konularında eğlenceli, süreç odaklı bir deneyim yaşarlar. Bu deneyimler onların kendilerini geleceğin bilim insanı, mühendisi, etkin girişimcisi ve duyarlı dünya vatandaşı olarak hayal etmelerini teşvik eder.

Aldığımız Başarılar:

  • FIRST LEGO League, 2018 — Takım Çalışması Ödülü
  • FIRST LEGO League, 2020 — İlham Verici Takım Ödülü
  • FIRST LEGO League, 2021 — FIRST Global Innovation Award Türkiye Daveti
  • FIRST LEGO League, 2021 — 3.Lise Yerel Turnuvası Yenilikçi Proje 1.lik Ödülü
  • FIRST LEGO League, 2023 — Öz Değerler 1.Lik Ödülü

Sosyal Sorumluluk Projelerimiz

Dünya Temizlik Günü (World Cleanup Day)

Dünyanın en büyük sivil toplum hareketlerinin başında gelen 21 Eylül Dünya Temizlik Günü’nde İSTEK Semiha Şakir Anadolu Lisesi robotik takımı RoboFOX insanlara bir günlüğüne doğayı temizleme çağrısında bulundu. Caddebostan Sahilinde çöp toplayan takımımız farkındalık yaratmaya çalıştı.

Hareket Et Günü

10 Mayıs Dünya Sağlık İçin Hareket Et Günü’nde İSTEK Semiha Şakir Anadolu Lisesi robotik takımı RoboFOX Harekete Geçti! Düzenledikleri spor etkinliğinde çevre okulları ve farklı robotik takımlarını spor yapmaya davet ettiler. Hareket Et! çağrısına kulak verip bir araya gelen öğrenci ve öğrenci velileri ile bol bol hareket ettiler. Sizlerde bize katılın ve hareket edin!

Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları 

Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları (SKA), diğer bir deyişle küresel amaçlar, yoksulluğu ortadan kaldırmak, gezegenimizi korumak ve tüm insanların barış ve refah içinde yaşamasını sağlamak için evrensel eylem çağrısıdır. Bu çağrıya kulak veren İSTEK Semiha Şakir Anadolu Lisesi robotik takımı RoboFOX “Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları (SKA)” konulu bir toplantı düzenledi. Okulumuzdan ve çevre okullardan toplantıya davet ettikleri toplantıda öğrencileri bilgilendirdiler. Çevremizi korumak için yapabilecek tüm eylemleri tartıştılar.

Harekete Geç!

İSTEK Semiha Şakir Anadolu Lisesi robotik takımı RoboFOX pandemiyle beraber artan hareketsizliği ve oboziteyi biraz da olsa azaltmak için First Lego League Challenge RePlay sezonunda “Harekete Geç!” isminde bir instagram filtresi yayındı. Filtreyi tamamen kendileri tasarlayan öğrencilerimiz insanların hem eğlenmesini hem de hareket etmesini amaçladılar.

Mutlu Çocuklar Çoğalsın

İSTEK Semiha Şakir Anadolu Lisesi robotik takımı RoboFOX “Mutlu Çocuklar Çoğalsın!” kampanyasına destek oldular. İzmir Dikili Bahçeli İlköğretim Okulu öğrencilerine giyecek yardımı topladılar ve gönderdiler.

Sıfır Atık

Sıfır Atık” israfın önlenmesini, kaynakların daha verimli kullanılmasını, atık oluşum sebeplerinin gözden geçirilerek atık oluşumunun engellenmesi veya minimize edilmesi, atığın oluşması durumunda ise kaynağında ayrı toplanması ve geri kazanımının sağlanmasını kapsayan atık yönetim felsefesi olarak tanımlanan bir hedeftir. Bu hedefle İSTEK Semiha Şakir Anadolu Lisesi robotik takımı RoboFOX okulumuzda ve çevre okullarda farkındalık yaratmak için “SIFIR ATIK” bilinçlendirme kampanyası düzenledi. Anaokulu ve ilkokulu öğrencileriyle atıklardan projeler yaptılar.