İlaç Getir

Sorun:

Pandemi ile artan ilaç ihtiyacı ve dağıtımı düşünülerek evden çıkamayan hasta, yaşlı ve acil ilaç ihtiyacı bulunan bireyler için düşünülmüş ve tasarlanmıştır.

Okulumuzda ve çevremizde devamlı ilaç ihtiyacı olan hastalara çeşitli sorular yöneltilmiş ve aşağıda verilen sorunlar tespit edilmiştir.

  • Reçeteli ilaçların yakın eczanelerde bulunmadığı durumda çevre eczaneleri gezme zorunluluğu.
  • Özellikle hafta sonları nöbetçi eczanelerin ikamet edilen eve uzak olması.
  • Özellikle hafta sonları nöbetçi eczaneler de yaşanan uzun kuyruklar.
  • Pandemi döneminde karantina nedeniyle evden çıkamama ve ilaçlara ulaşamama.
  • Pandemi döneminde insanların temastan kaçınmak istemeleri şeklinde sıralanmıştır.

Amaç

Geliştirdiğimiz mobil uygulama ile evinize en yakın eczaneyi seçebilir, doktorunuzun size yazdığı reçeteyi yükleyebilir, ilaçlarınızı ister kapıdan ister drone ile pencereden alabilirsiniz. Çok sayıdaki anlaşmalı eczane ve kurye firması ile acil ilaç ihtiyaçlarınızı dakikalar içinde insanların ayaklarına getirmek hedeflenmektedir. Siparişinizi verdikten sonra ilaçlarınızın gelişini haritadan izleyebilir, ürünlerinizin kaç dakikada sizde olacağını bilebilirsiniz. Sadece elden değil drone ile de pencereden teslim alabilirsiniz. Ödemeler iki şekilde gerçekleşmektedir: dijital ve kapıda ödeme. Dijital ödeme için yalnızca bir sefer sisteme tanımladığınız banka veya kredi kartınız ya da elinizde bulunan İstanbul Kartınız yeterli olacaktır. Cüzdana ihtiyaç yok! Kapıda ödeme özelliğimiz ise “Eczane Getirsin” seçeneği ile verdiğiniz siparişlere özel. İlaç kullanımı ile ilgili sorularınız için “Eczane Canlı Destek” ile ilaç siparişi verdiğiniz eczaneden yetkili kişi ile canlı görüşebilir, ilaç kullanımı ile ilgili tüm detayları danışabilirsiniz.  “İlaç Getir” uygulaması ile nöbetçi eczane aramanıza gerek kalmayacak, harita üzerinden evinize en yakın nöbetçi eczaneyi görebilir 7/24 ilaçlarını sipariş edebilirsiniz.

Acil ilaç ihtiyacı bulunan veya pandemi dönemi nedeni ile karantina da bulunan hastalar için “Drone ile Al” seçeneği düşünülmüştür. “Drone ile Al” seçeneğini seçen kullanıcılar drone uçma engeli bulunmayan tüm noktalarda ilaçlarını pencereden teslim alabileceklerdir. İlaç Getir uygulaması ile sadece ilaç siparişi vermek dışında bir ilacı ne zaman, hangi dozda, günde kaç defa, ne kadar süre ile alacağınız bilgilerini girerek, ilaçlarınızın takibini de kolayca yapabilirsiniz. Her gün ilaçlarınızı almanızı hatırlattığı gibi aynı zamanda sizin için kullanılan ilaç geçmişinizi de tutmayı hedeflemektedir.