Sosyal Sorumluluk Projeleri

Hayvan Dostlarımız için Yardım Kampanyası

Hayvanları korumak ve onların da sahip olduğu haklara yönelik farkındalık yaratmak için 1931’den beri her yıl 4 Ekim’de bütün dünyada “Hayvanları Koruma Günü” kutlanmaktadır. Kutlamaların amacı; evlerimizdeki, sokaklarımızdaki, çiftliklerimizdeki ve doğal yaşam alanlarındaki hayvanların yaşam koşullarını iyileştirmek, onları korumak ve onların bizler için önemini herkese benimsetmektir. Bizler de FMV Işık Lisesi robotik takımı öğrencilerimle hayvan dostlarımız için sosyal sorumluluk projemizi başlattık. Hayvan dostlarımızın ihtiyaç duyduğu malzemeleri gönüllü öğrencilerimizle barınağa teslim ettik.

1 Rozet 1000 Umut 

FMV Işık Lisesi robotik takımı öğrencilerim akademik dürüstlük haftası kapsamında ‘1 Rozet 1000 Umut’ sloganı ile başlattıkları kampanyadan elde ettikleri geliri Türkiye Korunmaya Muhtaç Çocuklar (Koruncuk) Vakfı’na bağışladılar. Öğrencilerimin tasarımı olan rozetlerin satışını yine öğrencilerimiz gerçekleştirdi.

Kızlar Kodluyor

FMV Işık Lisesi robotik takımı öğrencilerim “Kodlama Haftası” kapsamında İstanbul Kâğıthane Sadabad Anaokulu öğrencilerine kodlama eğitimi verdiler. Eğitimde kendilerinden yaşça küçük öğrencilere programlama dillerinin temeli olan algoritma yapısını renkli ve eğlenceli uygulamaları ile anlatan robotik takımımızın kız öğrencileri, kızların da kodlama ve yazılım sektöründe var olduğunu, gelecek nesillere ilham olmayı, çocukları ve gençleri bu alanda cesaretlendirmeyi hedefliyor.

Işık Maker Faire

FMV Işık Lisesi Robotik Takımı öğrencilerimiz ‘Işık Bilişim Haftası’ kapsamında düzenledikleri Işık Maker Faire Atölyelerinde Sadabat Anaokulu ve Işık Anaokulu öğrencilerine kodlama, robotik teknolojileri, sanal gerçeklik, 3D modelleme gibi birçok konuda eğitimler gerçekleştirdi. 

Dünya Temizlik Günü (World Cleanup Day)

Dünyanın en büyük sivil toplum hareketlerinin başında gelen 21 Eylül Dünya Temizlik Günü’nde İSTEK Semiha Şakir Anadolu Lisesi robotik takımı RoboFOX insanlara bir günlüğüne doğayı temizleme çağrısında bulundu. Caddebostan Sahilinde çöp toplayan takımımız farkındalık yaratmaya çalıştı.

Mutlu Çocuklar Çoğalsın

İSTEK Semiha Şakir Anadolu Lisesi robotik takımı RoboFOX “Mutlu Çocuklar Çoğalsın!” kampanyasına destek oldular. İzmir Dikili Bahçeli İlköğretim Okulu öğrencilerine giyecek yardımı topladılar ve gönderdiler.

Sıfır Atık

Sıfır Atık” israfın önlenmesini, kaynakların daha verimli kullanılmasını, atık oluşum sebeplerinin gözden geçirilerek atık oluşumunun engellenmesi veya minimize edilmesi, atığın oluşması durumunda ise kaynağında ayrı toplanması ve geri kazanımının sağlanmasını kapsayan atık yönetim felsefesi olarak tanımlanan bir hedeftir. Bu hedefle İSTEK Semiha Şakir Anadolu Lisesi robotik takımı RoboFOX okulumuzda ve çevre okullarda farkındalık yaratmak için “SIFIR ATIK” bilinçlendirme kampanyası düzenledi. Anaokulu ve ilkokulu öğrencileriyle atıklardan projeler yaptılar.

Hareket Et Günü

10 Mayıs Dünya Sağlık İçin Hareket Et Günü’nde İSTEK Semiha Şakir Anadolu Lisesi robotik takımı RoboFOX Harekete Geçti! Düzenledikleri spor etkinliğinde çevre okulları ve farklı robotik takımlarını spor yapmaya davet ettiler. Hareket Et! çağrısına kulak verip bir araya gelen öğrenci ve öğrenci velileri ile bol bol hareket ettiler. Sizlerde bize katılın ve hareket edin!

Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları 

Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları (SKA), diğer bir deyişle küresel amaçlar, yoksulluğu ortadan kaldırmak, gezegenimizi korumak ve tüm insanların barış ve refah içinde yaşamasını sağlamak için evrensel eylem çağrısıdır. Bu çağrıya kulak veren İSTEK Semiha Şakir Anadolu Lisesi robotik takımı RoboFOX “Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları (SKA)” konulu bir toplantı düzenledi. Okulumuzdan ve çevre okullardan toplantıya davet ettikleri toplantıda öğrencileri bilgilendirdiler. Çevremizi korumak için yapabilecek tüm eylemleri tartıştılar.

Harekete Geç!

İSTEK Semiha Şakir Anadolu Lisesi robotik takımı RoboFOX pandemiyle beraber artan hareketsizliği ve oboziteyi biraz da olsa azaltmak için First Lego League Challenge RePlay sezonunda “Harekete Geç!” isminde bir instagram filtresi yayındı. Filtreyi tamamen kendileri tasarlayan öğrencilerimiz insanların hem eğlenmesini hem de hareket etmesini amaçladılar.