3D Printer Hikayesi

İstek Semiha Şakir Okulları Barış Ortaokulu öğrencisi “Ömer Can” kendi 3D Yazıcısı ile arkadaşlarına 3D yazıcı teknolojisini ve gelecekte bizi nelerin beklediğini anlattı.

Ömer Can kendi evinin bir odasını projeler geliştirmek için atölyeye dönüştürmüş. Bu küçük atölyeyi programlanabilir elektronik kartlar ve devrelerden oluşan makerspace olarak düşünebiliriz.

Ömer Can küçük atölyesinde kendi tasarladığı robotlar, elektronik arabalar, elektronik tanklar ve çeşitli maker projeler üzerinde çalışırken hazır olarak satın aldığı parçalara çok fazla para harcadığını fark etmiş. Bu nedenle kendi 3D yazıcısını para biriktirip almaya ve projelerinde gerekli parçaları kendi evinde basmaya karar vermiş. Bu amaçla bir yıl boyunda para biriktirip demonte bir yazıcı satın almış ve kurulumunu yapmış. Yazıcı ikinci el olduğu için birçok sorunla karşılaşmış ama tamirini de kendi atölyesinde yapmış. Şu an da ameliyat yapan robot kollar üzerinde çalışıyor. Var olan kolları nasıl geliştirebiliriz kafa yoruyor. İlk prototipini hazırladı bile.

İSTEK Okulları olarak, 3D modelleme eğitimi ile geleceğin fark yaratacak bireylerini yetiştiriyoruz. 3D eğitimi ile çocukların üç boyutlu düşünme ve analitik düşünme becerilerini geliştirmelerini, bilgi ve iletişim teknolojilerinin aktif birer kullanıcısı olmalarını, kendi robotlarının tasarımcısı olmalarını, fikir üretebilen ve fikirlerini teknoloji kullanarak hayata geçirebilen, üretken bireyler olarak yetişmelerini hedefliyoruz.